حالت تاریک
  • سه‌شنبه, 1402/09/14 شمسی | 2023/12/05 میلادی
معاون مسکن استان مرکزی خبر داد:

ثبت‌نام 27 هزار نفر برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن

ثبت‌نام 27 هزار نفر برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: ۲۷ هزار نفر برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن در سامانه ثبت نام کرده‌اند، که از این تعداد ۲۰ هزار نفر واجد شرایط هستند.

قاسم اسماعیل‌نژاد، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «دیار آفتاب»؛ در خصوص قانون بودجه ۱۴۰۲، گفت: نیاز است که با همکاری اصحاب رسانه دستورالعمل اجرایی قانون بودجه که به‌تازگی ابلاغ شده است به مردم اطلاع رسانی شود.

وی، در رابطه با بند «ث» اجرای طرح کلید به کلید قانون بودجه، افزود: تکلیفی که بر عهده اداره کل راه و شهرسازی است باید در مناطق هدف و سکونت‌های غیر رسمی خانه‌هایی که در این مناطق وجود دارد را در طرح کلید به کلید با اراضی خود اداره کل، جابه جا کنیم.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی، بیان کرد: طرح کلید به کلید به این صورت است که متقاضی در سامانه بازآفرینی ثبت نام و درخواست خود را بابت این طرح اعلام می‌کند و اداره کل راه و شهرسازی موظف است که این جابه جایی را با ۴۰ درصد تخفیف انجام دهد. یعنی خانه‌ای نوساز را با ۴۰ درصد تخفیف با ملک کارشناسی شده متقاضی تعویض می‌شود.

اسماعیل‌نژاد، در خصوص اراضی تصرفی، عنوان کرد: متقاضیانی که در اراضی تصرفی دولت نسبت به احداث ساختمان قبل از سال ۱۳۹۴ اقدام کردند باید با مراجعه به اداره راه و شهرسازی با تشکیل پرونده، مالک واحد خود شوند و سند دریافت کنند. در سال گذشته این قانون در بند «ک» تبصره ۱۱ بوده که مجموعاً در شهر اراک ۹۳، ساوه ۱۷۵ و خمین ۶۹ فقره پرونده تشکیل شده است که از این تعداد ۱۳۴ واحد منجر به واگذاری و صدور سند شده است.

وی، در رابطه با بازسازی در مناطق هدف با اعطای بسته‌های تشویقی ترغیب ایجاد کند، گفت: ۱۲ بند در شهر اراک و ۹ بند در شهر ساوه بسته‌های تشویقی را بومی سازی و ابلاغ کرده‌ایم مالکین در این مناطق سکونت دارند می‌توانند با استفاده از بسته‌های تشویقی باعث رونق در آن مناطق شوند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی، در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه بازآفرینی شهری، خاطر نشان کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۲۹ تن سهمیه قیر برای مناطق خاکی داشتیم و در سال ۱۴۰۱ نیز ۱۲۴۰ تن سهمیه قیر داشتیم که تا کنون هزار تن آن در شهر ساوه جذب شده است حتی به جرئت می‌توانیم بگوییم در شهر ساوه هیچ معبر خاکی وجود ندارد که با پیگیری مابقی شهرداری‌های سایر شهرهای استان شاهد هیچ‌گونه معبر خاکی نباشیم.

اسماعیل‌نژاد، در خصوص گشت نظارت بر عملکرد سامانه املاک و مستقلات، افزود: در اوایل خرداد ماه با همکاری و گشت‌های مشترک با پلیس اماکن و تعزیرات از مشاورین املاک بازرسی‌هایی صورت گرفت که منجر به پلمپ شدن ۳۱ مشاوره املاک دارای تخلفات با جریمه ۳۵۰ میلیون تومان شد.

وی، در رابطه با طرح جوانی جمعیت، ادامه داد: با توجه به قانون جوانی جمعیت که در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شده است کسانی که فرزند سوم آنها از ۲۴ مهر ۱۴۰۰ متولد شده باشد مشمول این قانون می‌شود و دولت موظف است یک قطعه زمین ۲۰۰ متری به‌صورت رایگان واگذار می‌کند. تعداد ۳۳۰۰ نفر در سامانه ثبت نام کرده‌اند که ۱۰۸۹ نفر از متقاضیان تشکیل پرونده داده‌اند تاکنون ۴۹۲ فقره پرونده ساماندهی شده و امیدواریم که با ظرفیت تأمین شده تا پایان سال ساماندهی و واگذاری تمام موارد را داشته باشیم.

 معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی، در خصوص تسهیلات ودیعه مسکن، عنوان کرد: از خرداد سال ۱۴۰۱ و تاکنون ۲۷ هزار نفر در سامانه ما برای گرفتن تسهیلات ثبت نام کرده‌اند که ۱۵ هزار نفر در شهر اراک، ۶ هزار نفر شهر ساوه و مابقی سایر شهرهای استان بوده‌اند که از این تعداد ۲۰ هزار نفر واجد شرایط هستند که در مراحل مختلف تشکیل پرونده هستند.

 اسماعیل‌نژاد، در خصوص تسهیلات بانکی برای طرح مسکن ملی، اظهار کرد: قبلاً مبلغ تسهیلات در مرکز استان ۳۵۰ میلیون و در شهرستان‌ها ۳۰۰ میلیون تومان بود و با توجه به مصوبه شورای عالی مسکن این مبلغ به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و تاکنون ۱۱۳۰۹ فقره وام پرداختی داشتیم. همچنین تسهیلات بافت فرسوده نیز به ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است.

وی، در پایان تصریح کرد: با همکاری بنیاد مسکن، شرکت عمران شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان و دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز به‌موقع زیرساخت‌ها را فراهم کنند غریب به ۳۰۰۰ واحد تا پایان سال ظرفیت افتتاح را داشته باشیم.

 

انتهای پیام /

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از