رسول اکرم (ص‌): کمال عقل پس از ایمان به خدا، مدارا کردن با مردم است به شرط آن که
یکشنبه 1403/03/27 Sunday - 2024 16 June الأحد ، 10 ذو الحجة ، 1445
ساعت
1403-03-21 10:51 شماره خبر : 5885 https://diyareaftab.ir/short/V9oZl 0
مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان مرکزی بیان کرد:

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: تعداد هنرمندان فعال صنایع‌دستی استان مرکزی به حدود 11 هزار نفر می‌رسد که در 105 رشته فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی «دیار آفتاب»؛ محمود مرادی، ضمن تبریک روز جهانی صنایع‌دستی به هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی استان گفت: تعداد هنرمندان فعال صنایع‌دستی استان مرکزی به حدود ۱۱ هزار نفر می‌رسد که در ۱۰۵ رشته فعالیت دارند.

وی بیان کرد: اکثر هنرمندان استان در رشته‌هایی چون دستبافت‌های سنتی، آثار سفالیه، آثار چوبی، قلمزنی، رودوزی سنتی و کتابت و نگارش فعال هستند که هر کدام از این رشته‌ها، زیرمجموعه‌های بسیاری دارند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی عنوان کرد: روز جهانی صنایع دستی بهانه‌ای شد تا مروری بر برخی اقداماتی که در این یک‌سال در حوزه صنایع دستی استان داشته باشیم.

مرادی اظهار کرد: اکنون ۱۲ بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سطح استان فعال است و هر بازارچه دارای ۱۰ کارگاه بوده و موجب اشتغال بالغ بر ۱۲۰ نفر می‌شود، همچنین بازارچه دائم صنایع دستی شهرستان خنداب به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

او با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۸۵ نفر از هنرمندان صنایع‌دستی از بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند خواهند شد خاطرنشان کرد: ۵۶۰ نفر از هنرمندان صنایع‌دستی استان زیر پوشش خدمات بیمه عشایری روستایی هستند و بقیه از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند.

مرادی تصریح کرد: تعداد ۵۶۱ فقره پروانه تولید انفرادی، هفت پروانه تولید کارگاهی و ۲۱۴ فقره کارت شناسایی در سال گذشته صادر شده است.  

وی به فعالیت‌های مثبت در بخش توسعه و ترویج صنایع‌دستی استان اشاره کرد و افزود: آموزش بیش از ۳۶ هزار و ۵۴۱ نفر در حوزه صنایع دستی، آموزش ۱۲۰ نفر از شاغلین صنایع دستی در رشته‌های قلمزنی، طراحی سنتی، معرق چوب و پیکرتراشی، تجهیز کارگاه‌های صنایع‌دستی در شهرستان‌های استان و برگزاری بیش از ۲۵ نمایشگاه دائم و موقت در سطح استان از اقدامات دیگر اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در سال ۱۴۰۲ بوده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با بیان اینکه در کنار فعالیت هنرمندان به شکل انفرادی، بیش از ۱۰ کارگاه صنایع‌دستی در استان مرکزی فعال است که به صورت میانگین بین دو تا پنج نفر در آن‌ها شاغل هستند، بیان کرد: کیفیت آثار تولیدی هنرمندان به شکلی است که همواره صادر می‌شوند، البته صادرات صنایع‌دستی از مبادی رسمی و گمرکی نیست، اما سال گذشته بالغ بر ۷۰ هزار دلار صادرات چمدانی آثار صنایع‌دستی که عموما شامل مینای فلز، قلمزنی، منسوجات سنتی و… می‌شود به ثبت رسید.

مرادی عنوان کرد: تاکنون تعداد ۲۲ اثر از هنرمندان صنایع دستی استان موفق به دریافت نشان ملی و سه اثر از هنرمندان استان موفق به دریافت مهر اصالت جهانی شده‌اند.

وی درخصوص حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی تصریح کرد: استان مرکزی در ساخت بازارچه‌های صنایع دستی در کشور پیشرو است چراکه این بازارچه‌ها می‌توانند مهم‌ترین مراکز تولید و فروش آثار باشد و تا امروز ۱۲ بازارچه در استان احداث و فعال شده است و امسال نیز بازارچه خنداب مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اضافه کرد: سال گذشته بالغ بر ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی استان اعطا شد و پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به حدود ۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

محمودی بیان کرد:  ۳۴۸ رشته هنرهای سنتی و صنایع‌دستی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱۰ رشته در استان مرکزی فعال است.

وی عنوان کرد: ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی در سطح استان نقطه عطفی برای حمایت از صنعتگران و هنرمندان است و انشالله بتوانیم با ایجاد این نوع مراکز زمینه حضور هنرمندان را در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی را فراهم کنیم تا موضوع فروش را هم علاوه‌بر بازارچه‌های صنایع دستی در نمایشگاه‌های صنایع‌دستی که خود عرضه مستقیم محصولات صنایع‌دستی است مهیا کنیم.

انتهای خبر/

اخبار مرتبط
نظرات
آخرین اخبار