حالت تاریک
  • سه‌شنبه, 1402/09/14 شمسی | 2023/12/05 میلادی
عضو هیئت مدیره شهر جدید امیرکبیر:

شهر مهاجران 40 هزار متقاضی مسکن دارد

شهر مهاجران 40 هزار متقاضی مسکن دارد

عضو هیئت مدیره عمران شهرهای جدید امیرکبیر استان مرکزی، گفت: تعداد متقاضیان در شهر مهاجران حدود ۴۰ هزار نفر است و هم اکنون حدود ۷ هزار و ۳۰۰ واحد در حال ساخت است.

به گزارش «دیار آفتاب»؛ حمید کریمی، عصر امروز در جریان اردوی راویان پیشرفت و بازدید اصحاب رسانه از پروژه‌های ساخت مسکن در شهر جدید امیرکبیر و شهر مهاجران در جمع خبرنگاران گفت: شهر جدید امیرکبیر بر اساس طرح تفصیلی دارای هزار و ۶۰۰ هکتار پهنه شهری برای جمعیتی معادل ۱۰۰ هزار نفر است.

وی، با اشاره به اینکه این شهر طبق طرح مذکور به ۱۸ محله تقسیم بندی شده است، گفت: در حال حاضر محله دو با وسعت ۶۰ هکتار برای ساخت ۹۰۰ واحد ویلایی به مساحت ۳۰۰ مترمربع به صورت کامل آماده سازی شده است و در حال حاضر سه پیمانکار ساخت واحدها را آغاز کرده‌اند.

عضو هیئت مدیره عمران شهر جدید امیرکبیر، افزود: ۹۷ واحد در راستای قانون جوانی جمعیت به متقاضیان واگذار شده است و دیگر متقاضیان مسکن پیرو قانون جوانی جمعیت نیز به محله چهار هدایت می‌شوند.

کریمی، با اشاره به اینکه آماده‌سازی اراضی محله سوم و چهارم به وسعت ۶۰ و ۷۰ هکتار در حال انجام است، گفت: خاکبرداری و تسطیح این اراضی به پیشرفت ۳۵ درصد رسیده است و عملیات بسترسازی برای ساخت دو هزار و ۵۰۰ واحد ویلایی با متراژ ۳۰۰ مترمربع در حال انجام است.

وی، بیان کرد: تامین و آماده سازی زمین در شهرهای جدید توسط شرکت عمران و آبادی انجام می‌شود و تامین زیرساخت‌ها نیز باید توسط دستگاه‌های خدمات‌رسان دنبال شود، اما در شهر امیرکبیر ایجاد شبکه آب و فاضلاب تاکنون از محل منابع داخلی شرکت دنبال شده است.

عضو هیئت مدیره عمران شهر جدید امیرکبیر، با اشاره به صحبت‌های مرحوم رستم قاسمی وزیر وقت راه و شهرسازی مبنی بر ظرفیت ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی در شهر جدید امیرکبیر، گفت: قطعا این شهر چنین ظرفیتی را دارد، در گام نخست زمین سه هزار واحد که باید در دولت سیزدهم اجرایی شود، تامین شده است و برای ساخت ۲۰ هزار واحد باید طراحی لازم صورت گیرد و پیش از آن باید امکانات زیرساختی فراهم شود.

کریمی، اضافه کرد: ۲۰۰ نفر به شکل انفرادی متقاضی دریافت زمین بوده‌اند که این افراد پس از عقد قرارداد تا سه ماه برای دریافت پروانه ساخت فرصت دارند و مهلت ساخت واحد نیز دو سال تعیین شده است و افراد می‌توانند از تسهیلات بلندمدت برای ساخت واحد ۳۰۰ متری خود که به شکل امانت ۹۹ ساله در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، استفاده کنند.

وی، اظهار کرد: تعداد ساخت مسکن در اراک هشت هزار و ۱۰۰ واحد است در حالی که تعداد متقاضیان در شهر مهاجران حدود ۴۰ هزار نفر است و هم اکنون حدود هفت هزار و ۳۰۰ واحد در حال ساخت است، اموری که مربوط به شهر جدید امیرکبیر و شرکت عمران و آبادی است به سرعت انجام می‌شود، اما قدری کار در دستگاه‌های خدمات رسانی با کندی پیش می‌رود، تا ۲۲ بهمن ماه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ واحد آماده بهره برداری است و باید تامین امکانات زیرساختی با سرعت بالا انجام شود.

عضو هیئت مدیره عمران شهر جدید امیرکبیر، با اشاره به روند ساخت تصفیه خانه فاضلاب این شهر اظهار کرد: برنامه بر این است که آب شرب و آبیاری فضای سبز در امیرکبیر مجزا باشد و قطعا پساب بهترین گزینه برای آبیاری فضای سبز خواهد بود.

کریمی، با بیان اینکه فراخوان مناقصه خط انتقال پساب طی هفته جاری انجام خواهد شد، تصریح کرد: ظرفیت تصفیه خانه ۶۰۰ مترمکعب در ۲۴ ساعت است و این تصفیه خانه پاسخگوی هفت محله شهر جدید امیرکبیر خواهد بود. 

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از